Kerry Stokes AC

Chairman - Non-Executive Director

Mr Stokes is the Executive Chairman of Seven Group Holdings Limited, a company with a market-leading presence in the resources services sector in Australia and formerly in north east China and a significant investment in energy and also in media in Australia through Seven West Media. Mr Stokes has held this position since April 2010. He is also Chairman of Australian Capital Equity Pty Limited, which has substantial interests in media and entertainment, resources, energy, property, pastoral and industrial activities.

Mr Stokes’ board memberships include Council Member for the Paley Group (formerly the International Council for Museum & Television); Chairman and Fellow (since November 2015) for the Australian War Memorial (previously a Council Member); and a former Chairman of the National Gallery of Australia. Mr Stokes holds professional recognitions which include an Honorary Doctorate in Commerce at Edith Cowan University and an Honorary Fellow of Murdoch University.

Mr Stokes has, throughout his career, been the recipient of awards, including Life Membership of the Returned Services League of Australia; 1994 Paul Harris Rotary Fellow Award; 1994 Citizen of Western Australia for Industry & Commerce; 2002 Gold Medal award from the AIDC for Western Australian Director of the Year; 2007 Fiona Stanley Award for outstanding contribution to Child Health Research; 2009 Richard Pratt Business Arts Leadership Award from the Australian Business Arts Foundation; and 2011 Charles Court Inspiring Leadership Award; 2013 West Australian of the Year; 2014 Awarded Keys to the City of Perth and 2014 Awarded Keys to the City of Melbourne.

Mr Stokes was awarded Australia’s highest honour, the Companion in the General Division in the Order of Australia (AC) in 2008. In 1995, he was recognised as Officer in the General Division of the Order of Australia (AO).

Mr Stokes was appointed to the Board on 25 September 2008 and became Chairman of Seven West Media Limited (formerly West Australian Newspaper Holdings Ltd) on 11 December 2008.

James Warburton

Managing Director & Chief Executive Officer

Mr Warburton is Managing Director & Chief Executive Officer of Seven West Media Limited.

Prior to his appointment as Managing Director and CEO of Seven West Media, Mr Warburton was Managing Director and Chief Executive Officer of APN Outdoor, from 22 January 2018, where he led a significant transformation and turnaround at the company before departing in late 2018 when APN Outdoor was acquired by JCDecaux for a record valuation. Before his appointment to APN Outdoor, Mr Warburton was the Chief Executive Officer of Supercars for five years.

In this position, Mr Warburton drove significant growth in the sport and delivered unprecedented broadcast, sponsorship and funding deals. Mr Warburton has also held senior leadership roles at media buying company Universal McCann, he was Chief Digital and Sales Officer of the Seven Media Group, and he was the Managing Director and Chief Executive Officer of Network 10.

Mr Warburton was appointed to the Board on 16 August 2019.

Mr John Alexander

Non-Executive Director

Mr Alexander was the Executive Chairman of Consolidated Media Holdings Limited (CMH) from 2007 to November 2012, when CMH was acquired by News Corporation. Prior to 2007, Mr Alexander was the Chief Executive Officer and Managing Director of Publishing and Broadcasting Limited (PBL) from 2004, the Chief Executive of ACP Magazines Limited from 1999 and PBL’s group media division comprising ACP Magazines Limited and the Nine Network from 2002. Before joining the PBL Group, Mr Alexander was the Editor-in-Chief, Publisher & Editor of The Sydney Morning Herald and Editor-in-Chief of The Australian Financial Review.

Mr Alexander was a director of Crown Resorts Limited from 6 July 2007 to 22 October 2020 and was formerly a director of Foxtel Management Pty Limited, Fox Sports Australia Pty Limited, SEEK Limited, Carsales.com Limited, Ninemsn Pty Limited and CrownBet.

Mr Alexander is Chairman of the Remuneration & Nomination Committee.

Mr Alexander was appointed to the Board on 2 May 2013.

Teresa Dyson

Non-Executive Director

Ms Dyson is an experienced company director, with a broad range of experience across public and private sectors. Ms Dyson has been closely involved in strategic decision making in business and organisational structuring, covering the financial services, transport, energy and resources sectors, as well as infrastructure projects.

Ms Dyson is a director of Power & Water Corporation (NT), Energy Queensland, Shine Justice Limited (formerly Shine Corporate Limited) since February 2020, Genex Power Limited since May 2018, Gold Coast Hospital and Health Board, Energy Super until its merger with LGIAsuper on 1 July 2021 and from that date Ms Dyson became a director of LGIAsuper, Fare Limited, and is a member of the Foreign Investment Review Board and the Takeovers Panel. She is a former director of UN Women National Committee Australia Ltd, Consolidated Tin Mines (from January 2019 to January 2020) and Opera Queensland.

Ms Dyson holds a Masters of Applied Finance from Macquarie University. She graduated with a Bachelor of Laws (Honours), a Bachelor of Arts and Masters of Taxation from the University of Queensland and is a graduate of the Australian Institute of Company Directors.

Ms Dyson is Chairman of the Audit and Risk Committee.

Ms Dyson was appointed to the Board on 2 November 2017.

David Evans

Non-Executive Director

Mr Evans is Executive Chairman of E & P Financial Group Limited (formerly Evans Dixon Ltd) and was appointed a director of that company in February 2017. Mr Evans established Evans and Partners Pty Ltd, the investment advisory company in June 2007.

Since 1990, Mr Evans has worked in a variety of roles within JB Were & Son, and then the merged entity Goldman Sachs JBWere Pty Ltd (GSJBW). Prior to establishing Evans and Partners, Mr Evans ran Goldman Sachs JBWere’s Private Wealth business and the Institutional Equities business. His most recent role at GSJBW was as Managing Director and Chief of Staff. Mr Evans is a member of the Victorian Police Corporate Advisory Group and former Chairman of Cricket Australia’s Investment Committee.

Mr Evans holds a Bachelor of Economics from Monash University.

Mr Evans is a member of the Audit & Risk Committee and a member of the Remuneration & Nomination Committee.

Mr Evans was appointed to the Board on 21 August 2012.

Colette Garnsey OAM 

Non-Executive Director

Ms Garnsey has been a Non-Executive Director of Flight Centre Travel Group since February 2018, Magellan Financial Group since November 2020 and is a Non-Executive Director and former Chair of Australian Wool Innovation Limited and a Non-Executive Director of Laser Clinics Australia.

Ms Garnsey has over 30 years’ executive experience, having held senior management positions at David Jones, Pacific Brands, and Premier Investments, encompassing strategy, operations, marketing, business planning and business transformation. She spent over 20 years with David Jones Limited rising to become Group General Manager.

Ms Garnsey has served on the board of the Melbourne Fashion Festival. She has also advised the CSIRO, The Federal Innovation Council, and the business advisory boards of various Federal Trade and Investment Ministers and Australian Fashion Week.

Ms Garnsey is a member of the Remuneration & Nomination Committee.

Ms Garnsey was appointed to the Board on 12 December 2018.

Michael Malone

Non-Executive Director

Mr Malone founded iiNet in 1993 and continued as CEO for more than 20 years. iiNet listed on the ASX in 1999, and grew to service over a million households and businesses, with revenues and market cap of over $1 billion and 3,000 staff. After leaving iiNet, Mr Malone went on to co-found Diamond Cyber Security.

Mr Malone is a non-executive Director of NBN Co and ASX listed SpeedCast International Ltd. He is a former Director/Chairman of Superloop Ltd, and former Director of Axicom Pty Ltd and DUG Technology Limited.

Mr Malone is a member of the Advisory Committee of the Regional and Small Publishers Innovation Fund.

Mr Malone has was recognised as the Australian Entrepreneur of the Year, CEO of the Year in the Australian Telecom Awards and National Customer
Service CEO of the Year and is a recipient of the Charles Todd Medal.

Mr Malone is a member of the Audit & Risk Committee.

Mr Malone was appointed to the Board on 24 June 2015.

Ryan Stokes AO

Non-Executive Director

Mr Stokes is Managing Director & Chief Executive Officer of Seven Group Holdings (SGH) and has been a Director of
SGH since April 2010. SGH owns approximately 40.2 per cent of SWM.

Mr Stokes is Chairman of WesTrac, Chairman of Coates, Director of Beach Energy since July 2016, Chairman of Boral and Director since September 2020.

Mr Stokes is Chief Executive Officer of Australian Capital Equity Pty Limited (ACE). ACE is a private company with its primary investment being an interest in SGH. Mr Stokes was appointed Chairman of the National Gallery of Australia in July 2018. He is also a member of the IOC Olympic Education Commission.

Mr Stokes was Chairman of the National Library of Australia from 2012 to 2018. Mr Stokes was an Executive Director and then Chairman of Pacific Magazines from 2004 to 2008 and a Director of Yahoo7 from 2005 to 2013. Mr Stokes was a member of the Prime Ministerial Advisory Council on Veterans Mental Health from 2014 to 2019.

Mr Stokes holds a BComm from Curtin University and is a Fellow of the Australian Institute of Management (FAIM). Mr Stokes was appointed an Officer in the General Division of the Order of Australia in the Queen’s Birthday honours announced on 8 June 2020.

Mr Stokes is a member of the Remuneration & Nomination Committee.

Mr Stokes was appointed to the Board on 21 August 2012.

Michael Ziegelaar

Non-Executive Director

Mr Ziegelaar is a senior partner of global law firm Herbert Smith Freehills, where he is the Co-Head of the Australian Equity Capital Markets Group. He specialises in corporate, equity capital markets and M&A transactions and has acted for a wide range of clients across various industries.

Mr Ziegelaar is also a non-executive director of the Burnet Medical Research Institute.

Mr Ziegelaar holds a Bachelor of Laws (Hons), a Bachelor of Economics (majoring in Accounting and Corporate Finance) and a Master of Laws (majoring in Commercial Law) from Monash University.

Mr Ziegelaar is a member of the Audit & Risk Committee.

Mr Ziegelaar was appointed to the Board on 2 November 2017.